• 1177
  • 139 مرتبه
نکات کلیدی در ارائه تمکن مالی

نکات کلیدی در ارائه تمکن مالی

1400/09/28

مقدمه:
در اکثر برنامه های مهاجرتی و غیر مهاجرتی، اداره مهاجرت از متقاضیان اثبات تمکن مالی را می خواهد. در واقع افراد باید به اداره مهاجرت ثابت کنند که برای تامین هزینه های زندگی در ابتدا اقامت خود در کانادا، سرمایه لازم را دارند. 
به عنوان مثال برای اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا از طریق استارت آپ ویزا، افراد باید در قالب ارائه صورت گردش حساب بانکی خود، به اداره مهاجرت کانادا ثابت کنند که توان مالی لازم برای تامین هزینه های شش ماه اول زندگی خود و خانواده خود درکانادا را دارند. (جهت اطلاع از میزان تمکن مالی استارت آپ ویزا کانادا اینجا کلیک کنید.)
شرح:
در این میان جهت تهیه تمکن مالی باید به نکات زیر توجه شود.
نکته اساسی در این میان نرخ تبدیل سرمایه ریالی به دلار است. بر اساس قانون، بانکهای ایران برای معادل سازی سرمایه شما به دلار از نرخ دولتی ارز استفاده می کنند. اما با توجه به اینکه آفیسر اداره مهاجرت کانادا از شرایط روز ایران اطلاع داشته و بنابراین از اختلاف نرخ دلار دولتی و آزاد با خبر است؛ بنابراین لازم هست شما جهت ارائه تمکن مالی میزان گردش حساب خود را با نرخ دلار آزاد حساب کنید و به میزان لازم با احتساب دلار آزاد، مبلغ ریالی حساب را تامین کنید.
نکته دوم در این رابطه خودداری از جعل و دستکاری اعداد و ارقام اسناد و مدارک مالی خود است. اداره مهاجرت کانادا با دقت کامل اسناد و مدارک را بررسی می کنند و بنابراین به راحتی هرگونه جعل و تغییری را شناسایی می کنند که این امر عواقبی ناخوشایندی از قبیل ممنوعیت ورود به کانادا از 5 تا 10 سال را خواهد داشت.
نکته سوم مهم در رابطه با تمکن مالی، واریز و برداشتهای ناگهانی به حساب است. به بیان دیگر اگر جهت تامین تمکن مالی در یک زمان، مبلغ بالایی را به حساب واریز کنید این مساله موجب تردید آفیسر و سوء ظن به حساب شما می شود. بنابراین از این کار خودداری کنید یا در صورت نیاز مدارکی جهت نشان دادن منبع پول و موجه شدن این تراکنش ها ارائه دهید.
نکته چهارم خودداری از گرفتن تمکن یک روزه است. به این دلیل که فقط موجودی روز آخر شما مد نظر آفیسر نخواهد بود و وی موارد دیگری در حساب شما رابررسی خواهد کرد.
نکته پنجم خودداری از ارئه تمکن مالی از حساب ارزی است، به بیان دیگر ارائه جزئیات حساب ارزی در ایران برای آفیسر توجیهی ندارد و در صورت تمایل به ارائه حساب ارزی حتما بخش دیگری از سرمایه خود را در حساب ریالی نیز بگذارید.
نکته ششم در ارائه تمکن مالی در نظر گرفتن فاصله زمانی بین گرفتن تمکن مالی و ارائه آن به اداره مهاجرت است که نباید این زمان زیاد شود.
نکته هفتم استعلام سفارت از بانک شما است. در واقع سفارت کانادا بدون اطلاع قبلی و در زمانی نامشخص از بانکی که شما تمکن مالی گرفتید استعلام موجودی می کند و در صورتی که شما پس از گرفتن تمکن مالی پول را از حساب خود خارج کرده باشید این مساله در پرونده شما اثر منفی خواهد داشت.

 

فایل های پیوست